postheadericon У нинішньому році в області створено майже 1300 гектарів нових лісів

 

Іван Захарченко: У нинішньому році в області створено майже 1300 гектарів нових лісів – це вчетверо перевищує площу рубок торік

Днями начальник Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства Іван Захарченко зустрівся з представниками засобів масової інформації області. Яка оптимальна лісистість нашого краю? Як проходять рубки догляду? У якому стані мисливська галузь? Ці та інші питання цікавили журналістів на прес-конференції.

 

ЛІСИСТИСТЬ

Сьогодні лісистість складає 7,2% від загальної площі Кіровоградської області. Оптимальною для наших земель вважається лісистість 11-12%. Тому для Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства (КОУЛМГ) головне завдання - це робота над ефективним лісорозведенням на території степової зони, збільшення лісистості області, ефективне лісокористування та догляд за зеленими насадженнями.

Так, в області з початку нинішнього року створено 1687 га лісових насаджень, з них, нових лісів - 1278 гектарів, що в 3,6 рази перевищує площу суцільних зрубів стиглих лісів 2010 року.

План року по створенню захисних насаджень виконано на 90 відсотків, план весни - на 110 відсотків.Завдання по лісовідновленню виконано на 112 відсотків. Під природне поновлення залишено 34 га лісових земель.

Слід зазначити, що ліси на степовій Кіровоградщині виконують переважно захисну, природоохоронну та рекреаційну функції. Для підвищення стійкості та продуктивності деревостанів, збереження біорізноманіття лісів, їх оздоровлення і посилення захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших функцій шляхом проведення рубок формування і оздоровлення лісів, лісогосподарськими підприємствами області проведені відповідні лісогосподарські заходи на площі 1471 гектар.

ЛІСОРОЗВЕДЕННЯ

Лісорозведення є одним із основних заходів щодо пом'якшення антропогенного впливу на зміну клімату в Україні, оскільки ліси є одним з найкращих поглиначів вуглекислого газу, а тому лісгоспами щорічно забезпечується розширене відтворення лісів, вирощування необхідної кількості посадкового матеріалу.

У 2010 році вирощено 12 мільйонів стандартних сіянців та заготовлено 114 тонн лісового насіння дуба. Асортимент порід насіння, яке заготовлюється, становить більше 40 порід, у тому числі хвойні, листяні та чагарникові.

Для забезпечення посадковим матеріалом лісопосадкової кампанії 2012 року та інших лісокультурних робіт висіяно лісового насіння на загальній площі 22,9 га, у тому числі - 22,0 посіви в лісових розсадниках та 0,9 га - контрольоване середовище (короба). З даної площі очікується зібрати понад 14 млн. сіянців головних, супутніх та чагарникових порід.

Станом на 1 липня цього року підприємства області заклали і вирощують понад 600 тисяч саджанців декоративних порід, асортимент яких налічує понад 70 видів. Крім того, навесні 2011 року закладено 36 га плантацій новорічних ялин та до кінця року передбачене їх розширення.

У 2012 році планується створити захисні насадження на площі 1400 га.

Проблемою у цій роботі є хіба те, що окремі органи місцевого самоврядування, нехтуючи завданням обласної програми «Ліси Кіровоградщини» на 2010-2015 роки», не визначають та не передають для залісення землі, які фактично вийшли з сільгоспобороту у зв'язку з деградацією.

Разом з тим, відчувається значна підтримка обласної державної адміністрації в оформленні матеріалів з передачі земель для залісення. Так, протягом пів року передано для залісення 2382,36 гектара деградованих, малопродуктивних сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення.

РУБКИ

За 6 місяців 2011 року всі лісогосподарські підприємства області від усіх видів рубок заготовили 88,5 тис. куб. м деревини. В тому числі на рубках головного користування заготовлено 24,8 тис. куб. м, що становить 64% від лісосічного фонду цього року.

Ціна знеособленого кубометра заготовленої деревини зросла на 22 грн. (89% порівняно з аналогічним періодом минулого року) та становить в середньому по управлінню 326 грн.

Крім цього, лісогосподарські підприємства реалізували майже 75 тис. куб. м деревини на суму понад 24 млн. грн., з яких 63 тис. куб. м - на внутрішній ринок (понад 17 млн. грн.) та більше 11 тис. куб. м - на експорт (більше 6 млн. грн.).

Деревообробні дільниці переробили більше 6 тис. куб. м. лісопродукції.

ЗАХИСТ ВІД ПОЖЕЖ

Державні лісогосподарські підприємства забезпечують належний рівень захисту лісів від пожеж, виконують всі заплановані профілактичні та попереджувальні протипожежні заходи. З початку року в лісах підпорядкованих лісогосподарських підприємств обласного управління лісового та мисливського господарства виникло 20 низових лісових пожеж на площі 7,3 га, які завдали збитків понад 8 тис. грн. Як і щороку, основна кількість лісових пожеж виникає навесні. Так, за квітень виникло 14 низових лісових пожеж на площі 6 га.

Незважаючи на підвищення рівня пожежної небезпеки на Кіровоградщині вже влітку, за червень та липень державною лісовою охороною не було допущено жодного випадку виникнення лісових пожеж.

Для того ж, щоб не допустити розповсюдження пожеж на значні території та запобігти їх виникненню, лісгоспи створили 448 км мінералізованих смуг та