postheadericon Чорний горіх у насадженнях ДП «Олександрівський лісгосп»

Чорний горіх (Juglans  nigra L.) – велике, міцне дерево висотою близько 30 м. Сягає віку більше 200 років. Кора від середньо- до темно-сірого або коричнюватого кольору. Коренева система дуже глибока.  Стовбур  зазвичай  добре очищений від гілок. Листя непарноперисте, з 5-11 парами листочків, довжиною до 60 см, розпускається навесні досить пізно, протягом літа жовтувато-зеленого забарвлення, а восени – яскраво жовте. Квітки непомітні, у видовжених зелених гронах. Плоди діаметром 3 – 5 см мають горіх з твердою шкаралупою, вкритий зеленим ендокарпом з бугорчастою  поверхнею.

Вид природно  розповсюджений  в східній рівнинній частині США. Зазвичай дерева горіха зустрічаються серед інших дерев: клена цукрового (Acer saccarinum), тополь (Populusssp),дуба червоного (Quercus rubra) сріблястого клену (Acer saccharum), американського в’язу  (Ulmus americana), ясена (Fraxinus americana), черемхи (Prunus serotina), липи (Tilia americana), бука (Fagus grandifolia) та гікорі (Caryaspp.). Чисті деревостани  трапляються  нечасто.

Вид світлолюбний, вологолюбний,  потребує багатого ґрунту. Морозо- та посухостійкий. Часто скидає  листя в сухі періоди  і  погано пристосований до міських  умов.  Міцна деревина  чорного  горіху гарної текструриі незвичайного темно-коричневого кольору, в США широко використовується  для виробництва меблів, прикладів рушниць та шпону. Горіхи споживають у їжу .З усіх корінних горіхових дерев Північної Америки чорний горіх вважають другим за цінністю після пекану (Caryaillinoinensis).https://www.wildflower.org/plants/result.php?id_plant=JUNI. Горіхи також полюбляють білки та інші тварини, а з оплодня отримують чорну фарбу. Шкаралупу використовують як полірувальні абразиви, як косметичні компоненти та в системах фільтрації.

Індіанці називали чорний горіх еліксиром життя за його лікувальні властивості, які нині підтверджені науковими дослідженнями. У складі рослин наявний юглон, який має антибактеріальну, протигрибкову, протиглисну дію, і сприяє очищенню печінки, крові, кишечника і всього організму в цілому від паразитів. Також юглон– це потужний природний антибіотик, антиоксидант і консервант.

Найбільшим деревом горіха чорного в США вважають дерево на острові Сові у штаті Орегон, яке має діаметр 2,6 м і висоту 34 м. В Європу вид інтродуковано близько 300 років тому, в Україну – 150 років. Найкрупніше дерево чорного горіха в Європі знаходиться в Замковому парку міста Серег (Словаччина) і характеризується діаметром 2,1 м і висотою 25 м. В Україні відомі 120 – 150-річні екземпляри. Обстежене нами минулого року 150-річне дерево в Полтаві мало діаметр 1,1м. В умовах Житомирщини (ДП «Попільнянське лісове господарство») в 12-річних культурах горіх сягає висоти 15 м, тобто росте вдвічі швидше за дуб звичайний.

На батьківщині горіх чорний  вирощують на деревину, на плоди та для отримання одночасно і деревини і горіхів. При цьому відстань між рослинами при садінні рекомендована різна (http://nrs.fs.fed.us/pubs/103). Для отримання деревини висаджують рослини 3 х 3 м , проводячи зрідження з тим, щоби до віку стиглості (приблизно 50 – 60 років) відстань була 13 х 13 м. Для отримання деревини і горіхів сіянці висаджують з розміщенням 4,5 х 4,5 м.

Нині площа насаджень чорного горіха на території ДП «Олександрівський лісгосп»  становить більше 60  га. Переважно це – молодняки віком більше 10 років. У серпні 2020 року декілька ділянок лісових культур горіха чорного різного віку були обстежені спільно співробітниками лабораторії селекції УкрНДІЛГА та лісогосподарського підприємства.

Найстаріші в лісгоспі лісові культури за участю горіха чорного були створені у70-ті роки минулого сторіччя в Олександрівському лісництві, де також були висаджені дуб звичайний, яблуня лісова, груша звичайна та клен татарський. Нині культури мають вік 47 років і характеризуються складом 6Гч4Дз, поод. Грш, Ябл, Клт, високими таксаційними показниками: середнім діаметром  33,7 см і середньою висотою 22,3 м, перевищуючи за діаметром дуб звичайний, що росте в цьому ж виділі на 35 %. Разом з тим, середня висота горіха на 1 % менша від середньої висоти дуба. За якістю стовбурів горіх дещо поступається дубу звичайному (22,2 %  і 30,7 % дерев з прямими стовбурами, відповідно).В Кримківському лісництві чисте насадження 23-річного віку було створено сіянцями, вирощених з насіння зібраного на попередній ділянці. Середня висота горіха чорного становила 12,9 м, а діаметр –14,3 см, що на 26,3 % і 35,3 % перевищує табличні показники для дуба звичайного І бонітету. При цьому 36,4 % дерев мали прямі стовбури. На обох ділянках горіх доброго стану, плодоносить. По узліссю 47-річних культур відмічений поодинокий самосів, отже вид характеризується 4 – 5 ступенем акліматизації за О.Л. Липою. Оглянуті також дві ділянки 2-річних лісових культур, які характеризуються добрими збереженістю та станом.

В цілому слід зазначити, що горіх чорний зарекомендував себе як перспективний вид для створення лісових культур в регіоні.  Враховуючи рекомендації американських колег, при створенні нових ділянок лісових культур для отримання деревини у майбутньому, слід розміщувати рослини за схемою 3 х 3 м. З огляду на зростання популярності виду серед лісівників і збільшення попиту на його насіння, перспективним є залучення виду до у селекційні програми та створення лісонасінних плантацій для отримання  насіння.

 ЛК 2 роки лк Гч 23 роки Кримки лк Гч 47 років Олекс

Підготували: співробітники УкрНДІЛГА к.с.-г.н. Лось С.А., к.с.-.г.н. Терещенко Л.І.,   
інженер  лісових  культур  ДП «Олександрівський  лісгосп»  Петренко М.І.