ВІЧНОЗЕЛЕНИЙ СЕКРЕТ НОВОРІЧНИХ ХВОЙНИХ
Один раз на рік, ближче до осені, листяні дерева змінюють колір свого листя. А пов’язано це з тим, що кореневій системі листяних дерев брати поживні речовини, щоб зберегти свій зелений покрив, немає звідки.
Тому в силу вступають адаптивні процеси і дерева скидають листя. Але, навіть у зимовий час листяні породи поступово продовжують вбирати з грунту поживні речовини, щоб навесні знову запустити процес фотосинтезу. А от хвойні ж дерева, та ж ялина чи сосна, які ми прикрашаємо на новорічні та різдвяні свята, здається, зберігають свій зелений покрив круглий рік. Але, насправді, це зовсім не так: дерева міняють його протягом всього свого життя, поступово позбавляючись від непотрібної хвої в той момент, коли це необхідно. Цей процес пов'язаний з особливостями протікання обміну речовин, що притаманний даному різновиду.
Ще однією особливістю хвойних дерев є отримання всіх необхідних поживних речовин для існування переважно завдяки фотосинтезу, чим не можуть похвалитися листяні види. Зовнішній вигляд хвої - особливий, і це дозволяє їй споживати меншу кількість поживних речовин, ніж звичайному листу. Тому у хвойного дерева необхідності в частій зміні покриву (голок) немає, бо для його підтримки мати підживлення з грунту не обов'язково.
Особлива форма хвої перешкоджає їй випаровувати воду.А це значить, що хвоя довше росте на дереві. Коли частина її відмирає і осипається, то на її місці виростає нова, так як у хвойного дерева завжди є можливість без особливих витрат поживних речовин наростити собі нову.
Павло Голубець, помічник лісничого Бірківського лісництва