postheadericon РОБОТИ НАД СТВОРЕННЯМ ЛІСІВ ТРИВАЮТЬ ЦІЛИЙ РІК

     Лісорозведення та штучне лісовідновлення бере свій початок при закладанні перших присадибних гаїв та парків, що відбувалося ще за часів Петра-І.      Потреба лісовідновлення виникла у середині ХІХ століття, коли експлуатація лісів в країні досягла такої інтенсивності, що почала перевищувати продуктивність лісу. Але успішно лісові культури почали вирощувати лише 1898 р. після запровадження лісним депарламентом так званої лісокультурної застави, тобто збору з покупців лісу коштів на оплату за роботу по очистці та відновленню вирубок. Новий етап розвитку лісового господарства почався після 1931 р. з виділенням лісокультурної зони. В цій зоні передбачалося заліснення вирубок, балок та ярів, а також закладання полезахисних лісових смуг.

   До середини 70-х років. в Україні були заліснені майже всі старі і нові вирубки, тому площі лісових культур в держлісфонді щорічно почали зменшуватись до розмірів річної розрахункової лісосіки. Зараз значні площі лісових культур створюються на принятих землях, які непридатні для сільськогосподарського використання. Це землі де ніколи не ріс ліс. Щорічно ДП «Олександрівський лісгосп» створює на таких землях близько 20га нових лісів. Лісокультурний комплекс робіт починається від заготовки лісового насіння, вирощування та садіння сіянців, а також доглядів за лісовими культурами на протязі 5-6 років і закінчується моментом переведення в покриту лісом площу.

Лісокультурний фонд ДП «Олександрівський лісгосп» нараховує 79,9га, де 15га становить площу зрубів, решта - пустирі, галявини, балки та угіддя які вийшли з сільськогосподарського використання. Більша кількість лісокультурних площ не придатна для створення культур механізованим способом. Тому посадку і догляди за лісовими культурами необхідно проводити ручним способом, що тягне за собою великі фінансові витрати.

     Кінцеву мету лісорозведення та лісовідновлення по кожній ділянці, тобто якими мають бути майбутні деревостани, створені в тих чи інших лісорослинних умовах – лісівники добре знають. В лісорозсадниках лісгоспу вирощено 12 видів (925,7тис.шт.) лісоутворюючих порід, що дає можливість створити високопродуктивні, біологічно стійкі насадження на площі 34,9га. Завдяки впровадженню нових технологій по вирощуванню садивного матеріалу в контрольованому середовищі, з приміненням капельного поливу ДП «Олександрівський лісгосп» забезпечений повністю стандартними сіянцями. Слід відмітити що Бірківське та Олександрівське лісництва, виростили найбільший асортимент сіянців лісоутворюючих порід. Для закладання лісорозсадника лісництва заготовили 4,3 тонни лісового насіння І та ІІ класу якості, і це стійкий фундамент під лісові культури наступного року.

                                                                      Інженер лісових культур

                                                                       Микола Петренко