postheadericon Майструємо шпаківні для птахів своїми руками

Багато хто вважає, що птахи приносять тільки шкоду, знищуючи врожай ягід в саду і лісі, забуваючи при цьому про те, що птахи харчуються комахами, слимаками і черв'яками, які шкодять лісу, саду і землі набагато більше.

За деякими даними один шпак поїдає в день близько трьохсот різноманітних комах. Уявіть, скільки з'їдає шкідників сім'я шпаків!
Неспроста здавна людина приваблює пернатих у  сад ті ліс, споруджуючи для них шпаківні та різноманітні годівниці для птахів.
Навесні на допомогу прийдуть шпаки, взимку - синиці. Синиці знищують зимуючих гусениць, а навесні поїдають кладки яєць комах, метеликів, тлю, клопів, жуків.

Ви ще сумніваєтеся в користі птахів? Якщо ні, то пропонуємо вам зробити шпаківню для птахів своїми руками і підготуватися до весняної зустрічі братів наших менших.

Традиційним шпаківнею вважається всім нам добре знайомий з дитинства будиночок, виконаний з дощок. Старше покоління виготовляло такі шпаківні в школах на уроках праці, до речі, і зараз нинішні школярі займаються тим же, піклуючись про птахів і шкільних насадженнях.
І так, для того, щоб побудувати шпаківню своїми руками нам знадобляться не стругані дошки товщиною 2 см і шириною 100-200 мм, цвяхи або саморізи, ножівка, молоток або шуруповерт, дриль. Матеріал для будівництва ні в якому разі не повинен бути токсичним, інакше птахи просто не будуть у ньому селитися.
Приступаючи до роботи, виконайте креслення майбутнього шпаківні, виходячи з  наявності матеріалів.
Розмір природного дупла, в якому зазвичай селяться птахи, становить приблизно 12х12 см. Виходячи з цих параметрів, визначаємо розмір шпаківні. Дно робимо 100х100 або 120х120 мм. Висота будиночка становить 250-350 мм. У занадто великому будиночку зможуть поміститися більше 4-5 пташенят, вигодувати велике потомство батькам буде складно, пташенята будуть слабкими і хворобливими.

Вхідний отвір (вічко) виконуємо діаметром 40-50 мм - для шпака, 30 мм - для синиці. Невеликий отвір підходить для дрібних птахів. Занадто великий отвір може стати приводом для « заселення » великих або хижих птахів, а нам би цього не хотілося. До того ж,  хижий птах зможе знищити потомство шпаків або синиць, які облюбували шпаківню.
Вхідний отвір необхідно зробити на висоті 180-210 мм від рівня підлоги. Зовні, під вічком необхідно закріпити жердинку (циліндричну паличку) або зробити майданчик. Якщо для будівництва шпаківні ви застосовуєте стругані дошки (така є у вас в наявності), то необхідно з внутрішньої сторони стінки з вічком виконати насічки. Дах будиночка можна зробити односхилої або двосхилим, на ваш розсуд і смак, але вона повинна нависати над « фасадом » не менш ніж на 50 мм.

Для надання більш привабливого зовнішнього вигляду можна забарвити шпаківню водоемульсійною (не токсичною) фарбою червоного або сірого кольору, чомусь саме ці кольори привертають птахів найбільше.
Виготовлення шпаківні може стати цікавим проведенням часу сім'ї, де всі члени зможуть взяти участь у процесі: чоловіки і хлопчики розпилюють і працюють з молотком і цвяхами, а жіноча половина зможе забарвити пташиний будиночок з притаманною жінкам акуратністю. Прикрасити пташиний будиночок можна різними способами. Навряд чи це потрібно птахам, але для власного задоволення і для створення красивої речі, яка розміститься у вашому саду, заняття цілком відповідне.

Звичайно, кращим будинком для птахів буде дерев'яний шпаківню, він більш теплий і нагадує пернатим дупло в дереві.

Дуже важливим моментом у створенні житла для птахів є правильна установка шпаківні. Зазвичай його прибивають до жердини, який згодом прикручують за допомогою дроту до дерева на висоті 4-7 метрів від рівня землі.

Олександр Черкас,

інженер з охорони і захисту лісу ДП „Олександрівський лісгосп”.