postheadericon ВИЗНАЧИЛИ ПОДАЛЬШУ ДОЛЮ "ПАЛЬЧИКОВОГО"

З ініціативи постійної комісії обласної ради з питань житлово-комунального господарства, будівництва та використання природних ресурсів Департамент екології та природних ресурсів облдержадміністрації провів круглий стіл, на якому розглядались питання щодо надання лісовому урочищу «Пальчикове» на території Олександрівського лісгоспу статусу заповідника та створення Чорноліського національного природного парку.


У засіданні взяли участь представники громадськості, лісівники, екологи, науковці та журналісти. Лісову галузь Кіровоградщини представляли начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Наталія Ревенко, перший заступник начальника управління – головний лісничий Олег Середюк, директор ДП «Олександрівський лісгосп» Іван Гапич та директор ДП «Чорноліський лісгосп» Олександр Зуєв.

 Враховуючи  важливе історичне і культурне значення даного місця (в урочищі встановлено пам’ятник українському військовому діячу і письменнику Юрію Горліс-Горському), громадськість у червні нинішнього року звернулась до облдержадміністрації та управління лісового та мисливського господарства щодо припинення в ньому суцільних рубок (рубок головного користування).

Відтоді суцільні рубки в «Пальчиковому» не ведуться й триває робота зі збереження лісового масиву довкола туристичної пам’ятки, повідомила Наталія Ревенко. Очільник лісової галузі області запропонувала в якості виходу із ситуації виділення в урочищі репрезентативних ділянок, передбачених сертифікацією лісів, яку проходить державне підприємство «Олександрівський лісгосп».

Нещодавно необхідну процедуру пройшов Чорноліський лісгосп. Лісівники отримали міжнародний сертифікат, який підтверджує відповідальне лісокористування підприємства. Під час сертифікації місцева громада підтримала незалежну оцінку діяльності лісгоспу за міжнародними стандартами.

Як зауважив Олександр Зуєв, врахування потреб місцевої громади  є одним з основних завдань у сфері лісової сертифікації, і це передбачає проведення консультацій з населенням щодо впливу лісогосподарських заходів на інтереси громад.

Водночас заборона проведення рубок формування та оздоровлення лісів має і досить сумні наслідки, наголосили лісівники. Так, у заказнику «Чорноліський» особливий режим лісокористування призвів до того, що ліс, який досяг віку стиглості, поступово втрачає свої екологічні функції та цілісність. Використовувати чорноліські діброви як рекреаційний ресурс стає дедалі важче й небезпечніше, адже завислі в повітрі «мертві» дерева становлять небезпеку для туристів. У соціальному аспекті значно втрачають місцеве населення та медичні й освітні заклади, які не в змозі придбати дров’яну деревину для опалення через відсутність рубок.

На запрошення Департаменту екології та природних ресурсів ОДА, який вивчає питання можливості заповідання урочища,  до обговорення долучились представники Національного природного парку «Бузький Гард». Директор установи Владислав Артамонов зазначив, що робота зі створення національного парку це довготривалий процес, який супроводжується багатьма труднощами. Одна з них полягає в необхідності отримати згоду на це всіх користувачів природних ресурсів, які мають відношення до території.

Учасники засідання обмінялись думками щодо доцільності заповідання лісу в Олександрівському та Знам’янському районах. Дійшли згоди, що треба вибудовувати такий шлях, який влаштує всі сторони, а саме зберегти історико-культурну цінність території в урочищі «Пальчикове».

Зі свого боку, за результатами круглого столу департамент підключить до вивчення питання та прийняття відповідного рішення інші підрозділи облдержадміністрації. А лісівники спільно з громадськістю весною посадять у «Пальчиковому» ліс, який служитиме наступним поколінням.